W dniu 10.08.2022r. odbyło się spotkanie zespołu opracowującego plan zagospodarowania terenów pokopalnianych. W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Pszowie, organizacji społecznych w tym naszego stowarzyszenia ( Marek Kubik) oraz dwoje młodych absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu : Karolina Cieślik i Aleksander Bugla. Są oni autorami koncepcji zagospodarowania terenów pokopalnianych kopalni „Anna”, należących do miasta. Koncepcja ta została zaprezentowana i omówiona przez Aleksandra Buglę. W bardzo przejrzysty i czytelny sposób, zebrani, zapoznali się z propozycjami tego opracowania.
W trakcie prezentacji toczyła się ożywiona dyskusja , przeplatana pytaniami i uwagami uczestników spotkania. Jest to pierwsza, kompleksowa i zwarta koncepcja zagospodarowania tych terenów, przedstawiona w Urzędzie Miasta.
Istotą tej koncepcji jest stworzenie w tym miejscu pięciu stref. W tym miejscu, nieśmiało pragniemy przypomnieć, że podobną koncepcję (oczywiście bardzo ogólną) przedstawiliśmy w roku 2017. Nasza koncepcja dotyczyła trzech stref.
Bardzo się cieszymy, że wreszcie, wszyscy zmierzamy w jednym kierunku, przynajmniej tak nam się wydaje.
Koncepcja autorstwa Cieślik-Bugla została jednogłośnie zaakceptowana i skierowana do prac projektowych.
3 września 2023r. obyła się po raz drugi w Pszowie, Industriada , czyli święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Tegoroczna Industriada odbywała się pod hasłem: „Po szychcie. Czas na fajrant”. Trzeba przyznać , że w tym roku, w porównaniu do poprzedniego, impreza ta miała o wiele bogatszy program i była zrobiona z większym rozmachem. Szczegółowy program znajduje się na plakacie , który zamieściliśmy wcześniej. Stowarzyszenie Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” miało tradycyjnie swoje stanowisko i punkt informacyjny. Pomimo, że rok do roku nazwa naszego stowarzyszenia nie pada ze sceny i nie mówi się nic o tym , że od 2017r. byliśmy orędownikami i inspiratorami tej imprezy, to ukazaliśmy na plakatach nasze działania w ostatnim roku. Wymieniliśmy tylko dwa, najbardziej istotne:
– z naszej inicjatywy /wniosku/ budynek dyrekcji kopalni „Anna” został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków;
– podjęliśmy się renowacji muralu „CHWAŁA GÓRNIKOM POLSKI”.
Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, gdyż imprezę kończyły zespoły muzyczne ,na koncertach których tłumnie uczestniczyła młodzież.
Dzięki grupie ludzi dobrej woli mural autorstwa Stanisława Kolorza z 1971 roku został odnowiony. Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do renowacji tej ciekawej pamiątki z czasów świetności kopalni „Anna”. Cieszymy się, że mimo pewnych barier udało się przywrócić blask temu malowidłu.
W tym miejscu jednak musimy dodać, nie wgłębiając się w szczegóły, że rozczarował nas znikomy udział mieszkańców Pszowa w całej akcji, a w szczególności w zrzutce.pl.
Chwała wszystkim , którzy pomogli!
Na zdjęciu od lewej: Marek Kubik, Bernadeta Kaniuka ( wykonawczyni rekonstrukcji ), Marcin Biegalski, Andrzej Stroka
W dniu 17 listopada odbyła się kolejna, trzecia już wizyta na placu budowy biblioteki, powstającej z obiektów maszynowni szybu „Jan”. Na zaproszenie Z-cy Burmistrza Piotra Kowola w rekonesansie uczestniczył Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” Marek Kubik. Panowie dokonali obchodu i ocenili postęp prac. Prace I etapu budowy są już bardzo zaawansowane. Odbyło się pierwsze piaskowanie murów zewnętrznych przyszłej biblioteki. Będzie jeszcze kolejne, a następnie cegła zostanie pokryta substancją ochronną. Trwają prace krycia dachu blachą. Najbardziej niepokojące jest tempo prac na wieży stalowej szybu „Jan”. Nie dokończono jeszcze piaskowania, a tym samym malowania wieży. Muszą tam jeszcze nastąpić prace montażowe schodów, prowadzących na punkt widokowy. Wg słów z-cy burmistrza zakończenie prac I etapu ma nastąpić w lutym 2023r W tymże miesiącu zostaną zabudowane okna oraz zostanie zainstalowana szklana wiata przed drzwiami frontowymi, prowadzącymi do biblioteki. Mamy nadzieję, że wykonawcy prac na wieży również zdąża, w tym terminie, zakończyć swoje działania. W styczniu 2023r. ma się odbyć przetarg na realizację II etapu budowy tj. na wykończenie wnętrz oraz stworzenie parku wokół tych obiektów.
Całość inwestycji ma zostać zakończona do końca 2023r
W styczniu br. został ogłoszony kolejny plebiscyt Dziennika Zachodniego na Osobowość Roku 2022.
Nominację w dziedzinie Kultura uzyskał Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” Marek Kubik. Celem akcji jest uhonorowanie osób, które w minionym roku ze szczególnym zaangażowaniem działały na rzecz mieszkańców naszego regionu, osiągały sukcesy i miały ważny wkład w życie lokalnej społeczności. Marek Kubik nominację otrzymał za odrestaurowanie muralu „Chwała Górnikom Polski”.
Głosowanie odbywa się za pomocą sms. Zachęcamy wszystkich sympatyków naszego stowarzyszenia do oddania głosu na Prezesa. Pierwszy etap głosowania trwa do 21.02.2023r (później nastąpi etap wojewódzki, a następnie ogólnokrajowy). Poniżej załączamy link do głosowania.
https://dziennikzachodni.pl/p/kandydat/marek-kubik%2C3308553/
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy budynek byłej Dyrekcji KWK „Anna” został sprzedany przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu. Nabywcą wg nieoficjalnych informacji jest przedsiębiorca budowlany z Jankowic Szymon Broża. Przypominamy, że budynek ten został z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Nowemu nabywcy życzymy dobrego pomysłu na zagospodarowanie tego obiektu. W tym też zakresie będziemy śledzili plany nowego właściciela.
W dniu 3 września 2024r. Burmistrz Pszowa Piotr Kowol i Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” Marek Kubik wizytowali teren kopalni w obrębie szybu „Jan”. Dokonali oględzin i oceny postępu prac remontowo-budowlanych związanych z adaptacją obiektu byłej maszynowni i łaźni na pomieszczenia biurowe i biblioteczne. Prace te znajdują się na etapie wykończenia wnętrz. Również otoczenie biblioteki znajduje się na końcowym etapie tworzenia parku. Używając terminologii sportowej można określić ten odcinek prac jako finisz. Po skończeniu prac wykończeniowych, ogłoszony zostanie przetarg na dostarczenie mebli, ściśle określonych w projekcie architektonicznym wnętrz Na zewnątrz trwa montaż ławek, a wkrótce zostaną położone „dywany” trawy. Otwarcie biblioteki planowane jest na początek grudnia br. Wcześniej do biur usytuowanych na piętrze wprowadzi się Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zespół Obsługi Placówek Oświaty
Zdjęcie pod muralem, który został odrestaurowany staraniem stowarzyszenia
Na zdjęciu w drugim rzędzie od lewej : dyrektor Marek Hawel, Jacek Zganiacz, Andrzej Zganiacz, burmistrz Piotr Kowol, Maciej Komuszyński, Marek Kubik, Mirosław Wilczek. W pierwszym rzędzie: Elżbieta Zganiacz, Michalina Komuszyński.
W dniu 4 pażdziernika br. na terenie kopalni spotkała się grupa niezwykłych gości, składająca się z członków Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna”, mieszkających za granicami naszego kraju. A konkretnie w dwóch krajach: Niemczech i USA. Oprowadzaniem tej wycieczki, po obiektach kopalnianych, zajął się sam burmistrz Piotr Kowol. Pomagali mu w tym Dyrektor MOK Marek Hawel i szef stowarzyszenia Marek Kubik. Zwiedzający zobaczyli, znajdującą się na etapie prac wykończeniowych, bibliotekę oraz teren rekreacyjny, znajdujący się w obrębie szybu „Jan”. Następnie udali się do maszynowni szybu „Chrobry I”. W trakcie zwiedzania pan burmistrz szeroko opowiedział o historii tych obiektów, o zakończonych i trwających pracach oraz o planach na przyszłość związanych z tym terenem. Na koniec grupa udała się pod mural, który został odrestaurowany staraniem naszego stowarzyszenia.
Mimo deszczowej pogody należy uznać tę wyprawę za w pełni udaną, co z entuzjazmem podkreślali nasi zagraniczni goście.
W imieniu stowarzyszenia jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować, za udostępnienie obiektów i poświęcony czas, panu burmistrzowi Piotrowi Kowolowi i panu dyrektorowi Markowi Hawlowi.