Industriada 2026 w Pszowie

Już w dniach 12-13.06.2026 r. na terenach byłej kopalni Anna odbędzie się kolejna edycja Industriady.

Nie zabraknie, jak zwykle, wielu atrakcji.
Zobaczcie film zapowiadający spektakularne wydarzenie tegorocznej Industriady.

WIOSENNY REKONESANS NA „ANNIE”

W dniu 24 marca br. odbyły się oględziny prac remontowo-budowlanych prowadzonych na obiektach pokopalnianych, zlokalizowanych na terenie byłej kopalni „Anna”. W wizytacji uczestniczyli Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” oraz Burmistrz Miasta Pszowa Piotr Kowol.
Podczas wizyty zapoznano się z aktualnym stanem zaawansowania robót prowadzonych w budynku dawnego działu zaopatrzenia kopalni. Obecnie trwają tam intensywne prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Zgodnie z założeniami inwestycyjnymi, na parterze powstaną pomieszczenia przeznaczone dla pierwszego w Pszowie żłobka. Pierwsze piętro zostanie zaadaptowane na potrzeby punktów usługowych, natomiast w pozostałej części budynku przewidziano miejsce dla izby pamięci, oraz organizacji pozarządowych. Planowany termin zakończenia tych prac to czerwiec tego roku, a uruchomienie żłobka przewidziane jest na wrzesień.
Równolegle rozpoczęto działania przy budynku maszynowni szybu „Chrobry I”. Aktualnie prowadzone są tam prace polegające na usuwaniu zbędnych elementów metalowych, które zostały zainstalowane w trakcie funkcjonowania kopalni. Ponadto realizowane jest uzupełnianie ubytków oraz przygotowanie do czyszczenia historycznej ceglanej elewacji .
W ramach zagospodarowania terenu wokół modernizowanych obiektów planuje się utworzenie przestrzeni rekreacyjnych, ścieżek spacerowych i edukacyjnych oraz błoni przeznaczonych na organizację różnorodnych wydarzeń artystycznych i społecznych. Dodatkowo powstanie skwer z ławeczką, na której umieszczona zostanie figura architekta Hansa Poelziga – projektanta obiektów KWK „Anna”.
Opisywane działania stanowią realizację II etapu prac rewitalizacyjnych, których zakończenie przewidziane jest na rok 2027. Z kolei do końca 2029 roku planowane jest zamknięcie III etapu inwestycji, obejmującego adaptację magazynu głównego na potrzeby Urzędu Miasta, który tam zostanie przeniesiony oraz remont budynku nadszybia Chrobry I.
Całość przedsięwzięcia zmierza do stworzenia w Pszowie unikatowej, industrialnej starówki, łączącej dziedzictwo przemysłowe z nowoczesnymi funkcjami społecznymi i kulturalnymi.

Pszów sięga po kolejne pieniądze unijne. Rewitalizacja terenów po kopalni Anna nabiera tempa

Miasto Pszów konsekwentnie zagospodarowuje tereny po kopalni Anna. Kolejny projekt samorządu otrzymał ponad 16 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Projekt pn. „Zagospodarowanie budynków po zlikwidowanej KWK Anna w Pszowie wraz z przyległym terenem – Etap 2” będzie realizowany w latach 2027–2029. Jego całkowita wartość wynosi ponad 21,1 mln zł, z czego ponad 16 mln zł stanowi dofinansowanie zewnętrzne – w tym niemal 13,95 mln zł z Unii Europejskiej i 2,11 mln zł z budżetu państwa.

Inwestycja jest kolejnym krokiem w przekształcaniu zdegradowanych terenów pokopalnianych przy ul. ks. P. Skwary w nowoczesny kompleks społeczno-edukacyjno-kulturalny, który ma stać się ważnym miejscem życia publicznego miasta.

W ramach projektu zaplanowano m.in. przebudowę czterokondygnacyjnego budynku magazynu głównego, który zostanie przystosowany do nowych funkcji społecznych i administracyjnych. W obiekcie znajdą się m.in. pomieszczenia administracji publicznej, w tym urząd miasta, Urząd Stanu Cywilnego, pomieszczenia rady miejskiej oraz wielofunkcyjna sala. Budynek przejdzie kompleksową modernizację – od zmian konstrukcyjnych i nowego dachu, po instalacje techniczne, fotowoltaikę oraz rozwiązania poprawiające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Drugim ważnym elementem projektu będzie przebudowa i remont budynku nadszybia szybu Chrobry I, obejmujący m.in. odnowienie konstrukcji dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Inwestycja obejmie również zagospodarowanie terenu wokół obiektów. Powstanie parking, przebudowana zostanie droga wewnętrzna na ciąg pieszo-jezdny, pojawi się nowe oświetlenie, odwodnienie oraz nasadzenia zieleni.

Jak podkreśla burmistrz Pszowa Piotr Kowol, projekt jest przykładem skutecznego wykorzystania środków zewnętrznych w procesie transformacji regionu. – Konsekwentnie zmieniamy tereny po kopalni Anna w nowoczesną przestrzeń służącą mieszkańcom miasta. Pozyskanie ponad 16 milionów złotych dofinansowania pokazuje, że Pszów potrafi skutecznie sięgać po środki zewnętrzne i przekuwać je w realne inwestycje rozwojowe – dodaje burmistrz.

Realizacja drugiego etapu rewitalizacji potwierdza, że dawne tereny przemysłowe mogą stać się nową wizytówką miasta – miejscem administracji, kultury i aktywności społecznej, wpisującym się w proces transformacji regionu.

Podajemy za portalem pszow.pl:

Pszów sięga po kolejne pieniądze unijne. Rewitalizacja terenów po kopalni Anna nabiera tempa

Wesołych Świąt!

Z okazji Świat Bożego Narodzenia życzymy spokojnych, radosnych chwil oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.
Niech będzie to czas spełnienia planów, nowych możliwości i pozytywnej energii do dalszych działań.

Stowarzyszenie Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” w Pszowie

Dzień Wolontariusza

5 grudnia w Domu Przyjęć „Karina” w Pszowie odbyło się spotkanie osób oraz organizacji pozarządowych działających w mieście, którzy na co dzień poświęcają swój wolny czas i serce na rzecz innych. Wydarzenie to odbyło się w ramach Dnia Wolontariusza, zorganizowane przez Urząd Miasta w Pszowie.

Z tej okazji Burmistrz Miasta Piotr Kowol i Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Grzenia wręczyli wyróżnionym dyplomy i statuetki anioła. W gronie wyróżnionych znalazło się również Stowarzyszenie Sympatyków Byłej Kopalni „Anna”

Szczególne wyróżnienia za wyjątkową aktywność i postawę pełną empatii w minionym roku otrzymali trzej wolontariusze: Joanna Pawełek, Marlena Gazda i prezes naszego stowarzyszenia Marek Kubik. To osoby, które swoją obecnością, zaangażowaniem i chęcią działania znacząco wsparły lokalne inicjatywy i społeczność.

Dziękujemy wszystkim członkom stowarzyszenia i naszym współpracownikom za wieloletni wkład i wysiłek, na rzecz zagospodarowania i rozwoju terenów oraz obiektów byłej kopalni „Anna”. Cieszymy się, że nasze działania zostały zauważone, a jeszcze bardziej, że są i będą zrealizowane nasze pomysły z 2017 roku. Dołożymy wszelkich starań, aby ten obszar w niedalekiej przyszłości był wizytówką naszego miasta.

Barbórka 2025

Z okazji Barbórki

składamy najserdeczniejsze życzenia
Górnikom oraz ich Rodzinom.

Szczęść Boże!

Niech św. Barbara otacza Was opieką, a każdy zjazd na dół i powrót na powierzchnię będzie bezpieczny i spokojny.
Niech nie zabraknie zdrowia, siły i wytrwałości, a w Waszych domach – radości i dostatku.

Niech żyje nam górniczy stan!

Stowarzyszenie Sympatyków Byłej Kopalni „Anna”

Trwa rewitalizacja terenów po kopalni Anna

Miasto Pszów konsekwentnie rewitalizuje tereny po byłej kopalni Anna. Wczoraj (8 lipca) w przetargu wyłoniono wykonawcę inwestycji, obejmującej budowę kompleksu społeczno-gospodarczego przy szybie Chrobry I za ponad 34 mln złotych.

Projekt przewiduje m.in. adaptację jednego z pokopalnianych budynków na żłobek, lokale dla start-upów i NGO oraz rewitalizację zabytkowego budynku maszynowni szybu Chrobry I projektu Hansa Poelziga z kompleksowym zagospodarowaniem przyległego terenu. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2027 roku. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Instal Cymorek Sp. z o.o. z Kiczyc.

Będzie to kolejna miejska inwestycja na pokopalnianych terenach, po efektownej rewitalizacji budynku biblioteki z wieżą widokową szybu Jan oraz budowie edukacyjnego Parku Ryszard z rowerowym pumptrackiem.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) oraz z Krajowego Programu Odbudowy (Aktywny Maluch 2022-2029).

Więcej informacji po podpisaniu umowy z wykonawcą.

Podajemy za portalem www.pszow.pl

30 LAT ODZYSKANIA PRAW MIEJSKICH PRZEZ PSZÓW

W dniach od 6 do 8 czerwca br. odbyły się Dni Pszowa z okazji 30 rocznicy odzyskania praw miejskich przez nasze miasto. Impreza ta w tym roku, ze względu na jubileusz, zastąpiła doroczną Industriadę. Główne imprezy z tej okazji odbyły się na terenie byłej kopalni „Anna”. Nasze stowarzyszenie było współorganizatorem, wraz z Urzędem Miasta i Biblioteką Miejską, konkursu poetyckiego „O złoto szpanga Any”. Finał tego konkursu odbył się w budynku biblioteki w dniu 6 czerwca br. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Sylwia Jaroch – „Aniela co Any nie znała”,

II miejsce – Jan Kańtoch – „Moja szychta na Anagrubie”,

III miejsce – Leszek Sobeczko – wiersz bez tytułu,

IV miejsce – Maja Falkowska – „Jak jo Ci przaja”.

Statuetkę dla zwyciężczyni wręczył Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” Marek Kubik.

W dniach 7 i 8 czerwca, w obrębie szybu „Jan”, odbyły się dalsze imprezy, głównie koncerty, w tym Alicji Boncol oraz zespołów „Łzy” i „Roszak Show”.